Sanal Gerçeklik

Sanal Gerçeklik
Sanal Gerçeklik Virtual Reality söz öbeğinin dilimize uyarlanması ile tanıştığımız bir kavramdır. İlk ortaya çıkışı 1962 yılına dayanıyor olsa da son dönemlerin en ilgi çeken konularından birisidir. Ortaya çıktığı ilk dönemde sadece dokunma, koklama, görme ve işitme duyularına yönelik tasarlanan bir sensor makinesiydi. Fakat yıllar içerisinde geçirdiği gelişim ve değişim ile oldukça popüler oldu.
Teknolojik gelişmeler ile kendisi geliştiren Sanal Gerçeklik, olmayan bir ortamı oluşturabilecek seviyeye gelmiştir. 3d ortamında fiziksel olarak gidilmeyen veya dokunulamayan her şeyi deneyimleme fırsatı sunan bu teknoloji, kullanıcılarına farklı deneyimler yaşatmaktadır.
Bu deneyimi yaşayan kullanıcılar, yaşadıkları dünyanın sınırlarından sıyrılarak, yeni ve hiç yaşamadıkları bir evreni tecrübe edebilmektedirler. Bu teknolojik gelişimin kullanıldığı birçok sektör olmasına rağmen, yaratıcı projelerle hemen hemen her alana uyarlanabilir.
Sanal gerçeklik teknolojisi ile eğitim alanında farklılık yaratılabilir. Ders sırasında ilgisi ve odağı kolayca dağılan öğrenciler için verimlilik artışı yaratılabilir. Kendisini sınıf içerisinde hisseden öğrenci bu ortamı doğrudan hissedebilecektir.
Farklı olarak sağlık sektörüne yönelik olarak uygulanabilir. Herhangi bir şeye karşı korku besleyen ve psikolojik olarak alınan tedavinin yanı sıra sanal gerçeklik ile desteklenebilir. Uçuş korkusu yaşayanlar bunu sanal gerçeklik ile deneyimleyebilir ve belki de yenebilirler.
Spor olimpiyatlarını tüm dünya büyük bir ilgi izlemektedir. Dünyanın her yerinden izleyici ekranlara kitlenmektedir. Maçlar sırasında orada bulunamayan spor severler, sanal gerçeklik sayesinde atmosferi canlı gibi yaşayabilirler. 360 derece tüm alanı gezebilir, soyunma odasına gidebilir ve oyuncular ile temas edebilirler.
İnşaat sektöründe ise pazarlama aracı olarak en sık kullanılan maketler, sanal gerçeklik ile ortadan kalkacaktır. Çünkü henüz tamamlanmamış fakat tamamlandığında nasıl görüneceği belli olan projeleri alıcılar deneyimleyebilmektedir. Böylelikle satın almak istedikleri evi gezebilir, bahçesinde yürüyebilirler.
İnternetten yapılan alışverişin giderek artması ile sanal mağazalar artmaya başladı. Bununla birlikte ürünlerin sadece fotoğrafını görmek yerine üç boyutlu olarak görmek daha kolay alışveriş yapılmasına yardımcı olmaktadır.
Sanal gerçeklik hemen hemen her alanda kullanılarak, farklı deneyimler yaşatmaya devam

Comments

İlginç Bulabileceğiniz Daha Fazla Yazılarımız